… kiedy powiewa flaga na niebie,
chcemy świętować i być blisko siebie.
A gdy Mazurka wzruszeni śpiewamy –
wiemy, że razem dziś wszystko przetrwamy …

            Maj to miesiąc obfity w daty ważne dla każdego Polaka. Jedną z tych dat jest 2 maja –Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych ustanowione uchwałą Sejmu z 20 lutego 2004 aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą, o czym również rozmawialiśmy z dziećmi podczas tygodnia poświęconemu świętom majowym.

            Społeczność szkolna, w sposób szczególny przy okazji majowych dat, tak znaczących dla historii naszego kraju, stara się rozwijać uczucia patriotyczne oraz wzbudzać miłość do Ojczyzny.

            Słowa pełne dumy, powagi oraz miłości do Polski popłynęły w naszej szkole w dniu 4 maja. Wtedy to pierwszoklasiści zaprosili swoich kolegów z edukacji wczesnoszkolnej na okolicznościową akademię. Podczas uroczystości mali patrioci przypomnieli wiadomości na temat symboli narodowych, recytowali wiersze i odśpiewali piękne piosenki.

            W tym dniu najważniejszymi dla nas barwami były biel i czerwień – kolory Flagi Polskiej towarzyszące nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu.

Niech znaczenie naszych barw narodowych: bieli – symbolizującej czystość i wartości duchowe oraz czerwieni – oznaczającej krew przelaną w walce za nasz kraj będzie zawsze w naszej pamięci. Swoją postawą również pokazujmy to, że bije w nas dzielne i dumne biało – czerwone serce.

Małgorzata Smolińska