16.09. 2022 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w EKOfestiwalu, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Lubaczowie oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „Wspólnie dla klimatu”.

Po przyjeździe na miejsce uczniowie klasy VIIa w pierwszej kolejności oddali przywiezione specjalnie na zbiórkę odpady selektywne i w nagrodę otrzymali sadzonki drzewek leśnych. Następnie udali się na plac z wystawcami, by uczestniczyć w licznych warsztatach, konkursach i prelekcjach. Na miejscu można było również skosztować różnych zdrowych przysmaków. Gwiazdą tegorocznego EKOfestialu była pochodząca z Tomaszowa Lubelskiego ambasadorka Roztocza i ekomody Dorota Gardias. Poprowadziła ona dyktando ,,Dzikie nieumiarkowania dostępne bez recepty”, które najlepiej ze wszystkich uczestników napisał Karol Turowski, zdobywając tym samym I miejsce. Drugim wyjątkowym punktem programu był konkurs na najpiękniejszy deskal, czyli malowanie na desce pn. ,,Przyroda wokół nas”, w którym I miejsce zdobyła Julia Dąbecka za piękny obraz inspirowany elementami przyrody. Udział w wydarzeniu utwierdził wszystkich w przekonaniu, że ochrona przyrody jest bardzo ważna i każdy powinien czuć się odpowiedzialny za środowisko w którym żyjemy.

Beata Nazarko