21 kwietnia o 1:00 rozpoczęła się nasza wielka przygoda z Erasmusem, wyruszyliśmy w drogę do Rumunii. Aby zrealizować działania projektowe, czyli mobilność zagraniczną wraz z Panią Ewą Chomańską (koordynator projektu) oraz Panią Anną Kusiak po raz pierwszy mieliśmy okazję lecieć samolotem.

Pobyt w Rumunii trwał zaledwie 5 dni, jednak zdążyliśmy zwiedzić kilka cudownych miejsc oraz nawiązać relacje z uczniami szkół partnerskich  z Estonii, Rumunii oraz Grecji! Noce spędzaliśmy w hotelu Imparatul Romanilor, znajdującym się w centrum Sibiu, co ułatwiało nam wizyty w szkole partnerskiej oraz komfortowe zwiedzanie okolicy. A widoki były naprawdę przepiękne…

Pierwszego dnia zajęć w szkole Colegiul National Gheorghe Lazar Sibiu, każdy z nas przedstawił prezentację na temat swojego kraju, miejscowości oraz szkoły. We wtorek mieliśmy możliwość uczestniczenia w zajęciach związanych z muzyką w matematyce, nauczyliśmy się wielu interesujących rzeczy o nutach oraz próbowaliśmy odtworzyć rytm zgodny z zapisem nutowym.

Środa była dniem zwiedzania, jednym z miejsc, które zobaczyliśmy był zamek Corvina. Pani przewodnik oprowadzając nas po zamku opowiedziała nam wiele interesujących historii na temat tego zabytku. Następnym, ślicznym jak z obrazka miejscem, które odwiedziliśmy było miasto Alba Julia. Byliśmy w pięknej cerkwi, w trakcie nabożeństwa odprawianego w j. rumuńskim. W Sibiu zwiedziliśmy kilka wież, z których mogliśmy podziwiać miasto. W jednej z nich znajdowały się własnoręcznie wykonane zegary, które wyglądały urokliwie.

Większość naszych dni spędziliśmy na uczestniczeniu w różnych zajęciach w bibliotece szkolnej w Colegiul National oraz na Uniwersytecie Luciana Blaga . Pracowaliśmy w międzynarodowym zespole nad matematycznymi dokonaniami Talesa. Opracowaliśmy zadania związane z dokonaniami tego greckiego uczonego.

W czwartek, w grupach wykonaliśmy prezentację opartą na twierdzeniu Talesa. Przedstawiliśmy jego biografię, osiągnięcia i przygotowane przez nas aplikacje służące utrwalaniu wiedzy matematycznej. Po ukończeniu naszych prezentacji mieliśmy czas na obiad, a następnie udaliśmy się do pięknego muzeum, by obejrzeć niesamowitą wystawę obrazów.

W ostatni dzień otrzymaliśmy certyfikaty Erasmus+, obejrzeliśmy wyniki i rezultaty naszej pracy dotyczącej Talesa w postaci stworzonych przez nas filmików, zdjęć, zadań interaktywnych oraz prezentacji. Jako podsumowanie, zostaliśmy zaproszeni do sali koncertowej, w której podziwialiśmy rumuńskie tańce i muzykę narodową.

Niestety czas płynął nieubłaganie i zbyt szybko, musieliśmy się w końcu pożegnać z osobami poznanymi w czasie wyjazdu, jednak będzie to dla nas niezapomniane przeżycie. Jesteśmy jednak przekonani, iż nie ostatnie, a zawarte przyjaźnie oraz wrażenia pozostaną na długo w naszej pamięci…

Klaudia Niedużak kl. VIIIB
Karol Turowski kl. VIIIA