To temat debaty społecznej, która miała miejsce w poniedziałek, 24 kwietnia 2023 roku w auli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach. Jego organizatorem była Komenda Główna Policji w Lubaczowie, która przedstawiła młodzieży i przedstawicielom szkół z powiatu Lubaczowskiego aplikację “Moja Komenda” i “Krajowa Mapa Zagrożeń” oraz wprowadziła w tematykę hejtu, z którym obcuje młodzież, dorośli w cyfrowym świecie.

Zarówno mnie, jak i młodzieży podobały się wystąpienia zaproszonych gości. Szczególną uwagę przykuł Mateusz Kubiszyn, polski kick-bokser, strażak i ratownik medyczny, który opowiadał o swoich doświadczeniach, pracy nad sobą, o wadze akceptacji siebie, która pomaga radzić sobie z hejtem. Pojedyncze nienawistne komentarze są bowiem do wytrzymania, ale lawinowe, zgodnie z zasadą “kropla drąży skałę” – mogą człowieka zniszczyć. Apelował o troskę nad swoimi pozytywnymi emocjami, komunikatami, o to, by nie tworzyć swoich alternatywnych kreacji w Internecie, a być sobą! Spuentował to znaczącymi słowami, które zacytuję: “Nie pozwól, by ktoś gasił Twój blask tylko dlatego, że razi go w oczy”.

Kolejny prelegent, Michał Kurek, pochodzący z naszego powiatu aktor teatralny i filmowy, zwrócił młodzieży uwagę, że każdy, kto chce tworzyć dla siebie lub innych jest narażony na hejt tych, którzy nie robią nic. Opowiedział, jak broni się przed hejtem..

Dużą niewiadomą był pan Maciej Rędziniak, historyk IPN w Rzeszowie. Swoją retrospekcją jednakże zabrał nas do lat trzydziestych XX wieku, gdzie wskazał na powagę zjawiska drążenia umysłów ludzi przez Adolfa Hitlera. Zaczęło się przecież powoli, mową nienawiści, od wskazania grupy narodowej – Żydów –  winnymi całemu złu. Cała propaganda przeciw ludziom, którzy się nie bronili, latami zmieniała myślenie społeczeństwa. Przekonał ludzi, że Żydzi są zagrożeniem dla narodu niemieckiego, że trzeba tworzyć prawo, segregować ich i wskazać im miejsce, jako ludziom drugiej kategorii, a z czasem – podludziom. Świat był na to obojętny, kiedy ich napiętnowano, zaczęto zabijać. Naród niemiecki uważał, że tak trzeba. I dziś, zagrożenia, które są w Internecie, też są niedostrzegalne, tak jak kiedyś nienawiść nazistów do mniejszości narodowych. Pan Maciej poruszył wszystkie serca.

Ostatnim prelegentem była pani Diana Puchalska, psycholog kliniczny, która wskazała na uwarunkowania społeczne i osobowe hejtu u młodego człowieka. Podkreśliła wagę rodziny, temperamentu i najbliższego otoczenia, które wpływają na kształtowanie umysłu człowieka.

Wnioski z debaty będą wdrażane, zarówno w szkole w Oleszycach, jak i w innych. Dziękujemy organizatorom oraz pani Dyrektor – Marii Baran i Joasi Czuwara – pani pedagog  oraz gronu pedagogicznemu ZSCKR w  Oleszycach, którzy byli wspaniałymi gospodarzami.

Dorota Ludwiczuk