Dnia 10 maja 2023 roku w Hali Sportowej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Horyńcu-Zdroju odbyły się I Indywidualne Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Szkół Podstawowych w warcabach 100-polowych.

        Turniej został zorganizowany przez: Podkarpacki Okręgowy Związek Warcabowy, Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Horyńcu-Zdroju, Ludowy Klub Sportowy ,,Unia” Horyniec-Zdrój.

        Udział wzięło łącznie 67 zawodników, w tym 40 (16 dziewcząt, 24 chłopców) z klas I-III, a także 27 uczniów  (11 dziewcząt, 16 chłopców) z klas IV-VIII.
W zawodach brali udział uczniowie następujących szkół: ZSiPO Horyniec-Zdrój, ZSP Basznia Dolna, SP Futory, ZSP Wielkie Oczy, SP Stare Oleszyce, SP Oleszyce,  ZSP Lisie Jamy, ZSP Młodów.

        Sędzią głównym turnieju był pan Jan Artymowicz, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem 20 minut na zawodnika.

        Naszą szkołę reprezentowało łącznie 24 uczniów, którzy zajęli następujące miejsca:

Dziewczęta – klasy I-III (rocznik 2013 i młodsze)

VII miejsce – Diana Presz

IX miejsce – Antoinette Clarke

Wiktoria Rebuś – 11 miejsce, Hanna Ważna – 13 miejsce, Zuzanna Rogowska – 14 miejsce, Oliwia Szymeczko – 15 miejsce, Hanna Faszczowa – 16 miejsce

Chłopcy – klasy I-III (rocznik 2013 i młodsi)

II miejsce – Miłosz Ludwik

III miejsce – Antoni Kłos

IV miejsce – Krzysztof Wojtyszyn

VII miejsce – Szymon Urban

IX miejsce – Ksawery Łokczewski

X miejsce – Miłosz Ziajło

Antoni Wojtowicz – 11 miejsce, Maciej Bułas – 12 miejsce, Michał Gimła – 16 miejsce, Mikołaj Nazarko – 17 miejsce, Karol Szkopiński – 22 miejsce, Zygmunt Clarke – 23 miejsce, Antoni Presz – 24 miejsce.

Dziewczęta – klasy IV-VIII (rocznik 2008-2012)

I miejsce – Julia Banaś

Chłopcy – klasy IV-VIII (rocznik 2008-2012)

I miejsce – Jakub Papiernicki

VI miejsce – Tobiasz Dobrowolski

X miejsce – Filip Gołębiowski

      Turniej przebiegł w nieco napiętej, lecz pogodnej atmosferze. Wszyscy grali do ostatniego pionka, rywalizując ze sobą przy tym o miejsca w pierwszej trójce. Niestety nie każdy mógł stanąć na podium, jednak nie należy się poddawać, ponieważ ,,trening czyni mistrza”. Warcaby 100-polowe są trudną dyscypliną, w której w to być najlepszym trzeba włożyć dużo pracy i czasu. Nie wypada przejmować się niepowodzeniami na pierwszych turniejach, ponieważ gdy mamy chęci i motywację do gry to w końcu  uda się zająć upragnione miejsce na najwyższym stopniu podium. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w turniejach warcabowych.

   Julia Banaś