Realizacja projektu

Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto jest przy Tobie nawet wtedy,
kiedy powinien być gdzie indziej.

Linda McFarland

Pedagogów i psychologów ze szkół z naszego powiatu gościłyśmy u siebie 20 listopada 2024 r. W licznej grupie 14 osób uczestniczyłyśmy w dwóch lekcjach otwartych w klasie VIIb. Tym razem zajęłyśmy się tematem bardzo istotnym dla młodych ludzi: Rówieśnicza interwencja kryzysowa. Jak przygotować młodzież do pomagania swoim rówieśnikom. Dziś wiemy, że pierwszą pomoc osobie w kryzysie ma udzielić każdy. I nie tylko powinien. Czyż nie każdy jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, mimo, że nie jest lekarzem, pielęgniarką czy ratownikiem medycznym? Tak też młody człowiek powinien być wrażliwy na cierpienie innych i pomoc, gdy ma problem, chociaż nie jest ani psychologiem, ani psychiatrą, ani też supermenem. Nad wzrostem kompetencji młodych „pomagaczy” pracowałyśmy podczas tych lekcji najpierw ucząc się o tym, jak pomagać, potem praktykując, gdy każdy uczeń musiał zmierzyć się w różnymi problemami młodzieży. Nie zawsze było łatwo, ale zawsze mogłyśmy liczyć na wsparcie kolegów i koleżanek.

Zajęcia przeprowadzili specjaliści z naszej szkoły: pani Dorota Ludwiczuk – psycholog i pani Marta Lewko – pedagog. Podzieliłyśmy się materiałami z pedagogami i psychologami innych szkół tak, by również ich uczniowie mogli zmierzyć się z trudnościami dotykającymi młodzież. Oby jak najwięcej z nich pozostało teoretycznymi. Liczymy na to, że takie zajęcia będą odbywać się w: Zespole Szkół w Rudzie Różanieckiej, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, w Publicznej Szkole Podstawowej w Łukawcu, w Szkole Podstawowej w Dachnowie, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wielkich Oczach, w Zespole Placówek w Lubaczowie, w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubaczowie i  w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubaczowie.

Nasi uczniowie byli wspaniali. Mamy nadzieję, że prezentowane treści i przećwiczone sytuacje na długo tak głęboko zapadną im w pamięci, że doskonalszych „pomagaczy”, niż nasi – nigdzie nie będzie 😊

Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Horyńcu-Zdroju

W dniu 22 października 2024 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Łukawcu była gospodarzem spotkania międzyszkolnej sieci współpracy pedagogów, psychologów szkolnych powiatu lubaczowskiego. Po powitaniu nas przez pana dyrektora Dariusza Bogusza i pedagoga Agatę Kuchciak pracowaliśmy nad tematyką pomocy dziecku w kryzysie emocjonalnym. Być czujnym, empatycznym i kompetentnym w rozmowie, zwłaszcza w trudnym czasie dla dziecka, to niezwykle istotne zadanie każdego z nas – pedagogów, którzy spędzamy z naszymi uczniami kilka godzin dziennie, codziennie. Wzajemna wymiana wiedzy, doświadczeń i spostrzeżeń poszerza umiejętności pomocy, wsparcia, dodaje pewności siebie i uczy sięgania po pomoc, a trzeba przecież wiedzieć, gdzie jej szukać.

Warto podkreślić, że dołączają do nas pedagodzy z kolejnych placówek oświatowych – z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, Przedszkola Samorządowego w Rudzie Różanieckiej. Cieszy nas to, bo zwielokrotniamy swoje zasoby!

               Kolejne spotkanie jest w naszej szkole już w listopadzie. Do zobaczenia na lekcjach otwartych w klasie  siódmej!

Dorota Ludwiczuk

 

 

„Jeśli chcesz iść szybko – idź sam. Jeśli chcesz iść daleko – idźcie razem”

 

AKTYWNA SIEĆ WSPÓŁPRACY PEDAGOGÓW I PSYCHOLOGÓW

SZKÓŁ POWIATU LUBACZOWSKIEGO

Nie ma lepszej formy nauki, jak ta, kiedy uczymy się od siebie nawzajem. Gdy odgórne zalecenia stają się potrzebą własną i wewnętrzną motywacją – powstają dobre praktyki. Tak też się stało i w naszym powiecie.

Pedagodzy i psychologowie kilku szkół jednoczą się w sieć współpracy, której przyświeca jeden cel: wymiana wiedzy i doświadczeń skutkująca wzrostem kompetencji nauczyciela. Jesteśmy otwarci na inne szkoły, wychodzimy z założenia, że jeśli coś potrafimy robić – to chcemy, aby potrafili to też inni. Pracujemy z dziećmi, z młodzieżą i to dla nich, ale i dla siebie, stale się rozwijamy. Wspólna droga jest łatwiejsza i przyjemniejsza.

Na spotkaniu organizacyjnym 23 maja 2024 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Horyńcu-Zdroju omówiliśmy swoje możliwości i potrzeby na najbliższy rok szkolny oraz opracowaliśmy terminarz spotkań szkoleniowych:

Lp.

Termin

Miejsce

Forma wymiany doświadczeń

Osoba odpowiedzialna

1.

 

09.10.2024 r.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Łukawcu

Warsztaty szkoleniowe:

„Pierwsza pomoc dziecku w kryzysie emocjonalnym”

 

 

Agata Kuchciak

2.

 

20.11.2024 r.

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Horyńcu-Zdroju

Zajęcia otwarte:

„Rówieśnicza interwencja kryzysowa”

 

Dorota Ludwiczuk

 

3.

 

15.01.2025 r.

Szkoła Podstawowa
nr 2 w Lubaczowie

 

 

Zajęcia otwarte

 

Barbara Bryk

4.

 

26.03.2025 r.

Zespół Szkół Publicznych w Wielkich Oczach

 

Warsztaty szkoleniowe”

Zaburzenia odżywiania”

 

 

Edyta Kuchciak

5.

 

28.05.2025 r.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dachnowie

 

Zajęcia otwarte

 

Magdalena Duda

 

 

„Praca zespołowa dzieli zadanie i zwielokrotnia sukces”

autor nieznany, ale odczucie prawdy tej sentencji znane nam doskonale.

Dorota Ludwiczuk – psycholog ZSiPO w Horyńcu-Zdroju

 

 

 

Skip to content