W październiku uczniowie klasy VIIb wzięli  udział w niezwykłych warsztatach z fotografii prowadzonych przez Tomasza Stelmaskiego w asyście Małgorzaty Cichockiej i Marcina Nalepy. Wydarzenie zorganizowane zostało w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Warsztaty rozpoczęły się od wykładu, który wprowadził młodzież w świat historii fotografii. Następnie przyszedł czas na praktykę. Pod opieką doświadczonych instruktorów, uczestnicy skonstruowali aparaty fotograficzne z metalowych puszek. Wyposażeni w swoje nowe wynalazki, młodzi pasjonaci ruszyli na zewnątrz, aby uwiecznić piękno otaczającego świata aparatami do fotografii otworkowej.

W przeciwieństwie do fotografii cyfrowej, konieczność uważnego kadrowania i manualnego wywoływania zdjęć sprawiła, że każde ujęcie było unikalne i cenne. Na każdym etapie działania uczestnicy czuli, że tworzą coś niepowtarzalnego. W dzisiejszych czasach, gdy większość zdjęć robiona jest za pomocą telefonów komórkowych i natychmiast udostępniana w mediach społecznościowych, zdjęcia zrobione podczas warsztatów, stały się dla nich szczególnie wartościowe. Warsztaty z historii fotografii i tworzenia aparatów DIY to doskonały sposób na zachęcenie młodych ludzi do eksplorowania świata wokół nich i odkrywania swojego potencjału artystycznego.

Beata Nazarko