8 maja 2024 roku klasy Ia i IIb ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju wybrały się na wycieczkę do Pacanowa. Celem wycieczki było zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

Po około 3 godzinach jazdy uczniowie dotarli do Pacanowa. Czekając na zwiedzanie, dzieci bawiły się w Parku Edukacyjnym “Akademia Bajki” podzielonym tematycznie na cztery edukacyjne ogrody . Następnym punktem programu było zwiedzanie wystawy “Bajkowy Świat”, na której uczniowie poznawali sceny z popularnych polskich baśni i bajek animowanych oraz brali udział w różnego rodzaju aktywnościach związanych z bajkowymi krainami. Niemniej interesujący okazał się spektakl “Mała Syrenka” w Małym Teatrze. Dzieci były zachwycone niecodzienną scenerią przedstawieniem i z zaciekawieniem wysłuchały krótkiego wykładu na temat teatru lalkowego. Trzecim wyjątkowy miejscem okazała się Kraina Soria Moria” interaktywna wystawa – opowieść nawiązująca do skandynawskich tradycji bajarskich, łącząc świat baśni, legend i podań krajów Północy, gdzie zwiedzający zostają zaproszeni do udziału w kilkustanowiskowej grze.

Po obiedzie uczniowie wzięli udział w fantastycznych warsztatach animacyjnych. Na warsztatach dzieci poznały składniki powietrza i sprawdziły, jak smakują lody truskawkowe zrobione z wykorzystaniem ciekłego azotu. Wycieczka do Pacanowa była bardzo udana. Uczniowie wiele się nauczyli i świetnie się bawili. To był dzień pełen wrażeń, który na pewno na długo zostanie w ich pamięci.

Beata Nazarko