“Bo wolność to jest tyle, ile nas poległo
i wolność to jest tyle, ile nas dziś żyje.”        

                                       (Jest jeden czas miłości” Józefa Radzymińska)

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości. Dla nas – Polaków – jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapie Europy, a marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami, w końcu się ziściły. Polska była wolna, ale niepodległość została okupiona krwią i cierpieniem setek tysięcy, często bezimiennych bohaterów. Dlatego co roku, 11 listopada oddajemy im należny hołd. W naszej gminie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę pod przewodnictwem biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Po nabożeństwie  nastąpił przemarsz pod Pomnik Wolności, gdzie zuchy i harcerze pełnili honorową wartę. Tam odbyła  się oficjalna część uroczystości – modlitwa za poległych, złożenie okolicznościowych wieńców i wiązanek oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.  Po skończonej uroczystości wiedzieliśmy, że ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach. Uczestniczyliśmy bowiem w niecodziennej lekcji historii, która  będzie nam przypominała, że “wolność to jest tyle, ile nas poległo i wolność to jest tyle, ile nas dziś żyje.”

Jolanta Drapała, Edyta Mazurkiewicz