Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza,  regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. I chociaż obowiązywała zaledwie kilka miesięcy, stanowiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość. Pokazywała jak osiągnąć bez przemocy porozumienie w imię  wspólnego dobra. 

W naszej szkole jej 232 rocznica uchwalenia Konstytucji stała się nie tylko okazją do przypomnienia tego ważnego wydarzenia, ale także pretekstem do wspólnej zabawy. Uczniowie  klas IV-VIII wzięli udział w turnieju patriotycznym składającym się z pięciu rund. W pierwszej części bezbłędnie wskazali twórców Konstytucji 3 maja i odszyfrowali jej wybrany fragment, następnie przypomnieli sobie okoliczności powstania polskiego hymnu. W kolejnych rundach reprezentanci klas rozpoznawali najwyższe szczyty, najgłębsze jeziora Polski, popularne melodie patriotyczne i osoby, które rozsławiły nasz kraj na całym świecie. Gra była bardzo wyrównana i  rywalizacja zakończyła się remisem. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek.

Połączenie tradycji z  nowoczesnością (quizy na tabletach) zaangażowało wszystkich uczniów i udowodniło, że mają dużą wiedzę o swojej ojczyźnie. 

Dziękujemy Milenie i Kacprowi z kl. VIII a za profesjonalne prowadzenie turnieju oraz wszystkim recytatorom. Szczególne podziękowania dla “grupy muzycznej” za piękne wykonanie “Majowej jutrzenki” i piosenki “Kocham wolność”. 

Anna Kusiak
Magdalena Marcicka