9 lutego 2023 roku chętni uczniowie klas VI uczestniczyli w wyjeździe do Jacni, podczas którego pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczyli się jazdy na nartach zjazdowych. Wyjazd był organizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego w ramach ogólnopolskiej akcji „ Bezpieczny Stok”. Udział w akcji to nie tylko nauka jazdy na nartach, ale poznanie zasad bezpiecznego przebywania na stoku i obsługi sprzętu narciarskiego. Wyjazd poprzedzony była pogadanką  prowadzoną przez nauczycieli wychowania fizycznego połączoną z prezentacją sprzętu zimowego. Następnie korzystając z materiałów przygotowanych przez organizatorów akcji uczniowie poznali zasady i przepisy korzystania z stoków narciarskich oraz udzielania pierwszej pomocy.

Po części teoretycznej nastał dzień na część praktyczną akcji. Jedni pełni radości, inni z pewną nutą niepewności po wypożyczeniu sprzętu spotkali się z instruktorami narciarstwa, którzy rozwiali wszelkie obawy. Krótka  rozgrzewka i kilka ćwiczeń wdrażających a uczniowie zaczęli samodzielne zjazdy.  Po dwóch godzinach zjazdów z instruktorami, nastąpiła przerwa na odpoczynek i zupę, która w ten dzień smakowała wyjątkowo.

Po przerwie uczniowie doskonalili umiejętności zjazdów na nartach świetnie się przy tym bawiąc i przekonując się, że zima ma swoje uroki zwłaszcza przy lekkim mrozie i pięknym słońcu.

Barbara Jóźwik- Przednowek

Tadeusz Dziechciarz