11 października uczniowie najstarszych klas w szkole wzięli udział w ciekawym wydarzeniu, które zorganizowało Muzeum Kresów w Lubaczowie wraz ze stowarzyszeniem Pospolite Ruszenie z Krakowa.  Organizatorzy ukazali w niezwykle interesujący sposób historię „Wyprawy Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie”. Wydarzenie to miało miejsce 350 lat temu i rozegrało się również na ziemi lubaczowskiej, a nieopodal Horyńca-Zdroju, w Niemirowie miała miejsce znacząca dla tej kampanii bitwa.
Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu, przybliżającego tło historyczne wydarzeń sprzed 350 lat, wzięli udział w lekcji żywej historii, którą poprowadzili edukatorzy ubrani w stroje odpowiadające epoce króla Jana, a także zagrali w grę wielkoformatową „Na czambuły”. Zadaniem graczy, którzy wcielili się w rolę wojsk tatarskich było pochwycenie jak największej ilości jasyru. Gracze, którzy wcielili się z kolei w rolę Polaków starali się dogonić nieprzyjaciela i odbić jak największą ilość jasyru. Cała szkoła mogła również obejrzeć wystawę mobilną „Na pomoc! Sobieski zwycięża Tatarów”.

Małgorzata Stelmach