4 października 35 uczniów klas czwartych udało się na jednodniową wycieczkę do ciekawych miejsc w naszym powiecie. Pogoda nam sprzyjała, choć trochę mocniej wiało. Na szczęście obyło się bez deszczu. Najpierw odwiedziliśmy Galerię Kolejnictwa w Baszni Dolnej. Można było  na filmie zobaczyć, jak podróżowano koleją kiedyś, a jak dziś. Atrakcją był przejazd ,,miniBałajem”, ponadto zainteresowaniem cieszył się parowóz z 1944 r. Uczniowie mogli wejść i zobaczyć maszynę od środka, tak jak i  wagon pasażerski trzeciej klasy z drewnianym wyposażeniem. Przy jego zwiedzaniu pojawiło się pytanie: ,, Do czego służyła ta mała kajutka  z matowymi szybami?…” Było ciekawie, a wszyscy uczniowie zdali egzamin ze sprawność fizycznej, bo nikt nie miał problemów ze wspinaczką do parowozu!

Potem było Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach. Tak blisko, a można było zajrzeć daleko- przez teleskop słoneczny podziwialiśmy koronę naszej centralnej gwiazdy… Widoczne były także wybuchy na Słońcu.

Uczestnikom wyjazdu szczególnie spodobał się park doświadczeń i chętnie z niego korzystali. Odważni doświadczali na własnym organizmie działania żyroskopu. Był spacer po tarasie widokowym  – przy świetnej widoczności  (20 m nad ziemią). Oczywiście nie zabrakło warsztatów, dzięki którym obserwacja nocnego nieba praktycznie nie będzie miała tajemnic dla wielu uczestników.  Kilkoro uczniów miało okazję malować rakietę wg własnej inwencji i powiem, że kolorowe szkiełka kalejdoskopu to nic w porównaniu do dzieła mistrzów pędzla… Oj, działo się, działo dzięki świetnie przygotowanym pracownikom obserwatorium.

 Po tych atrakcjach naukowych wszyscy ze smakiem jedli kiełbaski z grilla, a gorąca herbata rozchodziła się błyskawicznie. Był czas na wspólne zabawy, uczniowie obu klas razem się bawili, co zdaniem opiekunek jest dowodem integracji obu grup. Hasło powrotu do Horyńca, by zdążyć do drugiego odwozu, wywołało oburzenie uczestników wycieczki, toteż wróciliśmy na ,,trzeci odwóz” (nazwa wymyślona na poczekaniu przez uczniów!), czyli przed 16:00. Mam nadzieję, że zadowoleni.

                              

Agata Nesterak
Edyta Mazurkiewicz