15 marca 2024 r. był niezwykle ważnym dniem dla horynieckiej społeczności szkolnej. O 9.30 w pięknym hallu szkoły zebrali się uczniowie, nauczyciele, katecheci, pracownicy obsługi, aby uczestniczyć w uroczystym otwarciu budynku, który przeszedł gruntowny remont. Na zaproszenie dyrekcji szkoły przybyli znamienici goście, a wśród nich panie Anna Schmidt i Teresa Pamuła – Posłanki na Sejm RP. Obecni byli reprezentanci władz powiatowych, gminnych, przedstawiciele kuratorium w Rzeszowie, dyrektorzy szkół średnich z naszego powiatu i instytucji wspierających edukację; panie prezes horynieckich sanatoriów, komendant Placówki SG  i kierownik Posterunku Policji w Horyńcu-Zdroju. Nie mogło zabraknąć autorów projektu rewitalizacji budynku szkoły i kierownictwa wykonawców inwestycji. Byli przedstawiciele lokalnych mediów i szkolnej Rady Rodziców.

Jak każe zwyczaj, przybyłych powitała i  podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji  – pani Dorota Rachwalik – dyrektor ZSiPO w Horyńcu-Zdroju. Z kolei historię szkolnego budynku oddanego do użytku w 1967 r. przypomniał  pan Robert Serkis – wójt Gminy Horyniec-Zdrój. Wyraził wiele słów wdzięczności dla wszystkich, którzy odważyli się podjąć takiego przedsięwzięcia. Podziękował Radzie Gminy za wyrażenie zgody na finansowe wspieranie tej inwestycji.

Goście również zabrali głos i w swoich wystąpieniach nie kryli słów zachwytu nad efektami prac rewitalizacyjnych.

Biało-czerwone wstęgi przecinali przewodniczący wszystkich klas oraz przedstawiciele zaproszonych gości. Ojciec proboszcz – Bogdan Klóska – poświęcił wnętrze wyremontowanego budynku. Wszystkim zaproszonym gościom przedstawiciele uczniów wręczyli pamiątkowe medale upamiętniające tę uroczystość.

Główną ceremonię otwarcia, jak i część artystyczną, profesjonalnie poprowadziła w roli konferansjerki pani wicedyrektor Dorota Ludwiczuk.

Pani dyrektor zaprosiła gości na spacer po budynku, a uczniowie udali się do hali sportowej, gdzie zaplanowano występy szkolnych artystów.

Po powrocie ze spaceru po nowo wyremontowanej szkole zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i cała społeczność uczniowska zgromadzili się w hali sportowej, gdzie mogli podziwiać występy uczniów od klas I po VIII. Mottem przewodnim ich występów było hasło: „Witajcie w naszej nowej bajce”. Na scenie zaprezentowały się grupy taneczne, młodsze i starsze, przygotowane przez instruktorów z GOK-u. Serca widzów podbiły solistki z klasy II, które zachwyciły swoim śpiewem, zbierając gromkie brawa. Swoje umiejętności muzyczne pokazali także chłopcy z klasy VII, którzy zabrali nas w świat muzyki klasycznej i znanych przebojów. Duże uznanie zdobyli sportowcy z klas V i VIII: dziewczęta zaprezentowały piękny taniec ze wstążkami, chłopcy zaś wykonali skomplikowaną piramidę. Na scenie wystąpili również recytatorzy z klasy IV, VII i VIII, którzy deklamowali wiersze w języku polskim i angielskim. Na koniec porwał widzów „Kabaret Młodych Panów” z okolicznościowym programem odnoszącym się do remontu. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się znakomicie, za co zebrali gromkie brawa. Na tym zakończyła się oficjalna uroczystość otwarcia naszej szkoły po remoncie.

Agata Nesterak
Teresa Wojtyszyn

autor: Lesław Kuchciak

autor zdjęć: Krystian Kłysewicz