W ostatnim tygodniu kwietnia grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyła w wyjazdowym spotkaniu zespołu Erasmusa w rumuńskim mieście Sibiu
(Sybin). Od zeszłego roku wraz ze szkołą z Estonii, Grecji i Rumuni bierzemy udział w projekcie ”Starożytni greccy matematycy współcześnie i zastosowanie STEM w edukacji”.

Wizyta w Rumunii była pierwszym spotkaniem „na żywo” naszych ósmoklasistów z przedstawicielami zaangażowanych w projekcie szkół. Co prawda młodzież spotykała się już online, ale pięć dni intensywnej pracy nad projektem stało się dla naszych reprezentantów – Klaudii i Karola niezwykłym przeżyciem.

Sama Rumunia to piękny, malowniczy kraje o bogatej historii, smacznej kuchni. Szkołą nas goszczącą był zespół gimnazjalno-licealny z dużymi tradycjami, mieszczący się w centrum miasta w zabytkowej kamienicy. Przez pięć dni uczniowie i nauczyciele pracowali w międzynarodowych zespołach skupiając się na dorobku greckiego filozofa i matematyka – Talesa. Doskonale przygotowani rumuńscy uczniowie, pod okiem swoich nauczycieli, pokazali nam szeroki zakres zastosowania nauk matematycznych, które nie tylko są obecne w architekturze, inżynierii ale i w sztuce. Owocem naszej współpracy stały się prezentacje,
filmiki instruktażowe i zestaw aplikacji przybliżających dokonania Talesa.

Niewątpliwie dla naszych uczniów była to przygoda, którą zapamiętają na całe życie. Utwierdzili się, że nabyte umiejętności porozumiewania się w j. angielskim są niezwykle cenne, ułatwiają nie tylko komunikację, ale niezmiernie pomagają w podróżowaniu, zapoznawaniu się z kulturą i historią poznawanych miejsc. Projekt skupiał się na praktycznym wykorzystaniu w życiu nauk matematycznych, więc oprócz pracy przy stole i komputerze Klaudia i Karol mieli możliwość wykorzystania twierdzenia Talesa podczas ustalania wysokości zwiedzanych obiektów. Interesująca także była wizyta na uniwersytecie, wykład pani dr ze Szwecji i wycieczka do transylwańskich miasteczek.

Wyjazd do Rumunii dla naszych ósmoklasistów stał się okazją nie tylko do pogłębiana swoich kompetencji matematycznych i językowych, ale możliwością zawarcia
nowych znajomości i innego spojrzenia na Rumunię.

Ewa Chomańska
Anna Kusiak