W ostatnim dniu marca pojechaliśmy na tzw. dzień otwarty do Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Naszą „przygodę”, która miała na celu pomóc nam w wyborze przyszłej szkoły oraz zachęcić nas do wybrania właśnie ZS-u, zaczęliśmy od krótkiej części artystycznej. Przemowa dyrektora wprowadziła nas w ogólny temat dnia otwartego. Zobaczyliśmy „pokaz mody zawodów”, czyli zaprezentowanie przez uczniów, jak ubierają się przedstawiciele poszczególnych profesji, które można zdobyć, ucząc się w tej szkole. Klasa sportowa przygotowała dla nas występ, na którym uczniowie pokazali swoje talenty sportowe. Połączyliśmy się z uczniami ZS-u, którzy w ramach programu Erasmus+ przebywali w Grecji czy na Cyprze.

Po części artystycznej mieliśmy czas, by zajrzeć na stanowiska poszczególnych profili. Technik mechanik zaprezentował nam kilka maszyn skrawających, takich jak frezarka. Mogliśmy przyjrzeć się działaniu drukarki 3D. Mogliśmy też popatrzeć, jak wygląda silnik samochodowy i poznać jego budowę oraz działanie.

Technik budownictwa oferował nam wzięcie udziału w loterii, która polegała na poprawnym odpowiedzeniu na pytanie i wylosowaniu nagrody, takiej jak pyszna babeczka czy drobny upominek. Zobaczyliśmy jak zbudować prostą konstrukcję z desek, która utrzyma nas, kiedy na niej staniemy.

Na stoisku technika geodety mogliśmy dowiedzieć się, na czym polega praca geodety, skorzystać ze sprzętu takiego jak tachimetr. Mogliśmy wziąć udział w konkursie, gdzie można było wygrać cukierki.

Technik informatyk przygotował dla nas turniej gier komputerowych. Tu można było rywalizować z innymi osobami grającymi w tej chwili.

Technik logistyk przygotował turniej szachowy, wykreślanki i krzyżówki do rozwiązania, mały plan miasta, na którym pokazywali, jak planują dostawę jakiegoś towaru i wiele innych.

Technik ekonomii pokazał, w  jaki sposób uczniowie wypełniają formularze do rozliczeń i inne związane z ich przyszłą pracą. Mogliśmy wygrać jedną z dwóch różnych gier związaną z zarządzaniem i finansami.

Klasa wielozawodowa przygotowała dla nas kilka stanowisk.Na jednym z nich mogliśmy zobaczyć, czego uczą się przyszli fryzjerzy, a na drugim )chętniej wybieranym) mogliśmy skosztować wypieków kulinarnych uczniów.

 Klasa sportowa udostępniła kącik do grania w piłkę nożną, a samo miejsce najchętniej odwiedzane było przez chłopców.

Pomiędzy stanowiskami poszczególnych zawodów mogliśmy zauważyć też inne, takie jak: stoisko z kącikiem chemicznym, matematyczno-przyrodniczym, lingwistycznym, humanistycznym. Mogliśmy tam wziąć udział w różnych doświadczeniach czy wykonywaniu zadań nagradzanych różnymi upominkami. Na koniec zwiedziliśmy szkołę po to, aby we wrześniu, kiedy tu przyjdziemy, nie mieć problemu ze znalezieniem sali lekcyjnej.

 Wyjazd na dzień otwarty zachęcił kilka osób, by wybrać się do tej szkoły, a kilkoro, aby utwierdzić w swojej decyzji, którą już wcześniej podjęli. Uczniowie i nauczyciele bardzo się postarali, przygotowując się do spotkania z ósmoklasistami,  za co bardzo DZIĘKUJEMY! Oferta szkoły jest bardzo zachęcająca.

 Bardzo dziękujemy Dyrekcji oraz opiekunom za zorganizowanie dla nas tego wyjazdu.

Michalina Kulczycka